توليد بيش از ٩ هزار تن مواد مخدر در افغانستان زنگ خطر و هشدار جدی برای جامعه جهانی است/ جامعه جهانی در کمک به كشورهای فعال درمبارزه با مواد مخدر رفتار تبعيض آميز داردوزیر کشور گفت: توليد بيش از ٩ هزار تن مواد مخدر در افغانستان، زنگ خطر و هشدار جدی برای جامعه جهانی است و ضرورت دارد تا كشورهای جهان بر اساس اصل مسئوليت مشترك به تكاليف و وظايف خود عمل کنند.


رحمانی فضلی در دیدار معاون دبیر کل سازمان ملل متحد:

وزیر کشور گفت: توليد بيش از ٩ هزار تن مواد مخدر در افغانستان، زنگ خطر و هشدار جدی برای جامعه جهانی است و ضرورت دارد تا كشورهای جهان بر اساس اصل مسئوليت مشترك به تكاليف و وظايف خود عمل کنند.

یوری فدوتوف معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل عصر امروز دوشنبه ۲۱ اسفندماه در حاشیه شصت و یکمین نشست سالانه کمیسیون مواد مخدر سازمان ملل متحد در وین با عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور و دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر دیدار و گفتگو کرد.

 

رحمانی فضلی در این دیدار در سخنانی اظهارداشت:  توليد بيش از ٩ هزار تن مواد مخدر در افغانستان، زنگ خطر و هشدار جدی برای جامعه جهانی است و ضرورت دارد تا كشورهای جهان بر اساس اصل مسئوليت مشترك به تكاليف و وظايف خود عمل کنند.

 

وی در ادامه افزود: تولید بيشتر مواد مخدر به معنای تحميل خسارت بيشتر به كشورهای منطقه و مسير ترانزيت ، افزايش ميزان ترانزيت مواد به بازارهای مصرف در اقصی نقاط جهان و توزيع بيشتر مواد مخدر در سطح جهان است.

 

دبيركل ستاد مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: جمهوری اسلامی ايران در پيروی از دستورات ويژه رهبرمعظم انقلاب اسلامی، كه پديده مواد مخدر را بعنوان اولين آسیب اجتماعی تعيين و برضرورت مبارزه جدی با ان تاكيد داشته اند و همچنين طبق رويكرد راسخ رييس جمهور در مبارزه با اين معظل جهانی، راهبردهای مشخصی را در اين راستا تعيين و در دست اجرا دارد.

 

رحمانی فضلی ادامه داد: برنامه های راهبردی و استراتژيك ايران، بصورت جامع و متوازن و مبتنی بر برنامه های حوزه مقابله با توليد، ترانزيت ، قاچاق و توزيع مواد مخدر، اقدامات پيشگيرانه ، برنامه های درمانی، كاهش آسيب و صيانت، شناسايی اموال و دارايی های قاچاقچيان ، مبارزه با پولشويی و… است.

 

وی با بیان اینکه ایران در سال جاری و تا امروز مقدار  ٧٨٥ تن انواع مواد مخدر كشف کرده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ١٥ درصد افزايش را نشان می دهد، اظهارداشت: بررسی ها نشان می دهد كه كمك جامعه جهانی به كشورها، بر مبنای ميزان عملكرد و فعاليت و نقش آفرينی آنها در عرصه مبارزه با مواد مخدر نبوده و در اين خصوص نوعی رفتار تبعيض آميز مشاهده می شود.

 

 وزیرکشور در این دیدار نیز آخرين وضعيت طرح توسعه پايدار در افغانستان( كشت و معيشت جايگزين) بعنوان يكی از طرحهای مورد توافق ايران – افغانستان و سازمان ملل را تشریح و بر ضرورت های تحقق کامل این طرح و مشاركت جدی تر سازمان ملل  تاکید کرد.

 

 رحمانی فضلی همچنین اهتمام بيشتر UNODC برای تقويت ابتكار ٣ جانبه ايران، افغانستان- پاكستان و مديريت JPC را مورد تاکید قرار داد.

 

 فدوتوف در سخنانی با بیان اینکه ميزان كشفيات مواد مخدر جمهوري اسلامي ايران به تنهايي  چهار برابر ميزان كشفيات كشورهاي جهان است، افزود: مشاركت جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با مواد مخدر با توجه به رشد و توليد بي سابقه مواد مخدر در سال قبل ميلادي، براي جامعه جهاني و سازمان ملل متحد بسيار مهم و حائز اهميت است .

 

وی با تاکید براین اینکه در حوزه همكاري هاي منطقه اي براي مبارزه با مواد مخدر، نگاهمان به ايران است، گفت: سازمان ملل از استمرار اقدامات جمهوري اسلامي ايران در مبارزه با مواد مخدر تشكر مي كند. همچنین سازمان ملل براستمرار و تقويت فعاليت دفتر UNODC  در ايران- تهران، بعنوان كشوري كه به تنهايي ٨٠ درصد كشفيات مواد مخدر در جهان را به خود اختصاص داده، تاکید دارد.

 

مطالب مشابه